24 lut Brak komentarzy admin Europa

Zatoka Kvarner znajduje się na północy Chorwacji. To malownicze miejsce słynie z pięknych, czystych, wręcz rajskich plaż. Przyciąga ono turystów swoim łagodnym, śródziemnomorskim klimatem. Nie brak w nim wakacyjnych kurortów. W sąsiedztwie zatoki znajduje się wiele wysp. Szczególnym zainteresowaniem wśród podróżnych cieszy się wyspa Krk, z której można podziwiać niezapomniane widoki.

Gdzie leży Zatoka Kvarnerska?

Zatoka Kvarnerska jest położona w północno-zachodnim regionie Chorwacji. Jest ona umiejscowiona pomiędzy półwyspem Istria a docenianymi za swoje naturalne piękno górami Welebit na obszarze, których znajdują się aż dwa parki narodowe. Największym miastem położonym nad zatoką Kvarnerską jest Rijeka, która w 2020 została ogłoszona Europejską Stolicą Kultury. Udając się w ten region, będzie można również spędzić wakacje w Crikvenicy. Innym dużym, urokliwym miastem znajdującym się w regionie jest Opatija. W pobliżu zatoki znajduje się wiele malowniczych i atrakcyjnych z perspektywy turystów wysp takie jak m.in. Krk, czy Cres.

Co zobaczyć w Zatoce Kvarnerskiej?

Zatoka Kvarnerska to doskonały kierunek na urlop zarówno dla osób preferujących wypoczynek na plaży, jak i tych, które wolą aktywne zwiedzanie. Wśród miejsc, które warto odwiedzić ze względów na ich faunę i florę, można wymienić m.in.

  • Park Narodowy Rišnjak – czyli malownicze miejsce, które bez wątpienia przypadnie do gustu miłośnikom górskich krajobrazów, gdzie będzie można zobaczyć m.in. Cudowną Dolinę Motyli, czy krystalicznie czystą rzekę Kupa, po wspięciu się na największy szczyt na terenie parku, czyli Veliki Risnjak, będzie można podziwiać zapierające dech w piersiach widoki.
  • Rezerwat Delfinów na Lošinj – dowodem na nienaruszoną faunę i florę jest obecność w tym regionie delfinów, możliwość podziwiania tych zwierząt w ich naturalnym środowisku należy do rzadkości, więc warto niej skorzystać, aby móc zobaczyć je z bliskiej odległości można udać się w niezapomniany rejs.
  • Park Narodowy Krka – czyli niezwykle chętnie odwiedzane miejsce, gdzie będzie można zobaczyć słynne, imponujące, baśniowe wodospady, miejsce, którego nie można pominąć, będąc w tym parku, jest wodospad Skradiński Buk.
Zatoka Kvarnerska

Turyści, którzy pragną poznać to miejsce od historycznej strony, powinni zwrócić szczególną uwagę na miasto, jakim jest Rijeka. Nie brak w nim interesujących zabytków takich, jak m.in. Zamek Trsa, czy wieża zegarowa, która ocalała po trzęsieniu ziemi w 1750 roku i stała się prawdziwym symbolem tego miasta. W tej miejscowości znajduje się wiele ciekawych muzeów takich jak Muzeum informatyki Peek&Poke, czy Muzeum Morskie. W Opatiji można natomiast zwiedzić muzeum turystyki znajdujące się w zabytkowej willi.

Zatoka Kvarner – jakie plaże zobaczyć?

Zatoka Kvarner jest znana z wielu przepięknych plaż. Wśród tych zdecydowanie wartych odwiedzenia można wymienić m.in. 

  • Vela Plaza – aby móc skorzystać z jej uroków należy się udać na wyspę Krk, a dokładniej do miejscowości Baska, o wysokich standardach i jej czystości świadczy rokrocznie przyznawana niebieska flaga, udając się na nią, można podziwiać przepiękne krajobrazy związane z jej położeniem pośród gór i lasów.
  • Plaża Rajska Plaza – która znajduje się na wyspie Rab w mieście Lopar, również ta piaszczysta plaża słynie z krystalicznie czystej wody i walorów estetycznych, to idealne miejsce dla rodzin z dziećmi, a także osób preferujących aktywny wypoczynek.

Plaża Sveti Ivan – położona na wyspie Cres, umożliwia ona wypoczynek w okolicznościach niczym nienaruszonej przyrody, kąpiel wodną można zażyć w turkusowo-niebieskim morzu.