13 maj Brak komentarzy admin Europa , ,

Jeżeli wybierzesz się na spacer brukowanymi ulicami Lwowa, to zaprowadzą cię one w przeszłość; znajdziesz się nagle pośród kościelnych wież, solidnych mieszczańskich kamienic i nagromadzonych przez wieki skarbów sztuki i architektury. Styl Lwowa słusznie przywodzi na myśl podobieństwo do innych miast byłej monarchii austro-węgierskiej, takich jak Kraków czy Praga. O ile jednak tamte miasta tętnią dziś życiem kulturalnym i handlowym, Lwów ma jeszcze w tej kwestii sporo do nadrobienia.
Historyczne centrum Lwowa najlepiej zwiedzać pieszo, zaczynając od prospektu Swobody, tuż obok klasycystycznego gmachu Teatru Opery i Baletu, który wychodzi na miejską promenadę. Następnie należy minąć pomnik Adama Mickiewicza, którego otoczenie często służy jako miejsce koncertów i politycznych dyskusji, skręcić w lewo w kierunku kinoteatru i udać się w stronę szarej, kamiennej fasady kościoła św. Andrzeja, który szczyci się wnętrzem pokrytym freskami oraz masywnym złoconym ołtarzem. Ostry skręt w lewo zaprowadzi cię na historyczny Rynok. Na placu Katedralnym króluje polska katedra. Na wschodnim krańcu placu, zaraz obok 60-metrowej dzwonnicy Korniakta, wznosi się masywny gmach kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz barokowa kopuła Muzeum Religioznawstwa. W muzeum, które mieści się na terenie budynku byłego klasztoru Dominikanów, można podziwiać przepięknie rzeźbione drewniane figury. Muzeum Militariów (Arsenał), wuł. Arsenalna 3, posiada imponującą, a jednocześnie sprawiającą przygnębiające wrażenie, kolekcję broni, której na przestrzeni wieków ludzie używali do zabijania swych braci.


Wieczorami snobistyczno-artystyczna klientela tłoczy się w klubie „Za kulisami”, przy Czajkowskowo 7. Klub dysponuje gatunkowymi napojami oraz niezłą muzyką, ale bez marlboro czy jawy możesz czuć się trochę nie na miejscu. Aby dostać bilet na przedstawienie do opery lub filharmonii, przy Czajkowskowo, należy udać się do kasy teatralnej, Swobody 37.

Praktyczne informacje i gastronomia. Dworzec kolejowy przy Wokzalnej obsługuje Kijów (11-16 godz), Moskwę (22 godz.) i Warszawę (12 godz.). Bilety autobusowe do Polski można nabyć na skraju miasta przy Stryjskiej.
Rynok zaprasza do licznych lokali gastronomicznych. Najdogodniejszy targ jest na prospekcie Szewczenki zaraz za hotelem George.

Tagi: przewozy Polska Ukraina