1 maj Brak komentarzy admin Azja, Europa , , ,

PRZYDATNE INFORMACJE
W większości dużych miast znajdują się tureckie państwowe biura turystyczne i policja turystyczna. Obsługa zwykle mówi po angielsku, niemiecku lub francusku. Pomaga znaleźć nocleg (często bezpłatnie) i oferuje typowe usługi. W miejscach, gdzie nie ma oficjalnych biur, te same funkcje pełnią agencje turystyczne.
Jeśli przyjeżdża się z Grecji, najlepiej tam wydać całe Euro – w Turcji kurs wymiany walut jest bardzo niekorzystny. Upór przy targowaniu się o nocleg, przy zakupach w sklepie, a nawet przy opłacie za przejazdy pomaga w zaoszczędzeniu pieniędzy. Na bazarach należy dokładnie sprawdzić, co się kupuje – wywóz antyków jest karany więzieniem, nawet wtedy, gdy działa się nieświadomie. Jeśli zostanie się złapanym z narkotykami, sprawa robi się bardzo poważna. Niestety prawdziwe są straszne historie o wysokich karach więzienia i o donosicielach dealerów — w takich wypadkach ambasady nie są w stanie pomóc. Tureckie prawo uznaje „winę przez powiązanie” – znaczy to, że osoby znajdujące się w towarzystwie osoby zatrzymanej są także sądzone.


W czasie świąt państwowych zamyka się wszystkie sklepy i urzędy. Są to: 11, 28 II – 1 III, 23 IV, 30 VIII i 29 X. W okresie Ramadanu (po turecku Ramazan) pobożni muzułmanie nie jedzą, nie piją, nie palą i nie podróżują od świtu do zmroku. Poza Stambułem, Ankarą i nadmorskimi miejscowościami wypoczynkowymi życie zwalnia tempo. W tym czasie więcej jest miejsc w hotelach, nawet w miejscowościach turystycznych. Na zakończenie Ramadanu organizuje się wielkie święta, ciężko jest wtedy kupić bilet autobusowy lub znaleźć nocleg. Podczas Kurban Bayram (Festiwal Poświęcenia) powstaje podobne zamieszanie. Pierwszego dnia tego święta każda zamożna rodzina powinna zabić owcę.

Zdrowie, bezpieczeństwo i klimat. Artykuły higieniczne są tanie i łatwo dostępne, choć na wschodzie i w małych miastach trudno o tampony. Trzeba mieć zawsze ze sobą papier toaletowy, bo wiele toalet nie jest skanalizowanych. Krążą pogłoski że kąśliwe komary w Turcji wschodniej przenoszą malarię. Dla bezpieczeństwa powinno się zacząć brać leki przeciw malarii przed wyruszeniem w podróż. Należy zapytać lekarza o szczepionki przeciw tężcowi i durowi brzusznemu oraz globulinę uodparniającą przeciw żółtaczce. A w miejscach gdzie woda z kranu nadaje się do picia (przede wszystkim w dużych miastach) zawiera ona tyle chloru że jest smakowo nie do przełknięcia, z tego powodu jak i dla zdrowia warto kupować wodę w butelkach. Wielu turystów ma kłopoty z żołądkiem z powodu flory bakteryjnej w pożywieniu, szczególnie we wschodniej części kraju. Nie powinno się jeść mielonej wołowiny i wszelkich rodzajów surowego mięsa. Wiele osób cierpiących na biegunkę pije ayran, kiedy żołądek może przyjmować wodę zaczyna się pić często w małych ilościach. Do zdrowia pomaga wrócić najprostszy pilaf (pilav) z ryżu. W nagłych wypadkach należy zadzwonić pod nr 122.
Kobiety podróżujące po Turcji mogą mieć mniej ciekawe doświadczenia niż mężczyźni. W rejonach gdzie nie ma wielu turystów, powinny ubierać się konserwatywnie (zawsze mieć biustonosz, unikać szortów i bluzek na ramiączkach, na wschodzie trzeba nosić długie spódnice i bluzki z długim rękawem a nawet szal na głowie), żeby uniknąć docinków i poważniejszych nagabywań. Jeśli któraś kobieta poczuje się zagrożona może wyrazić głośno swój gniew, to często odstrasza ewentualnych napastników. W Turcji poważnie traktuje się naganę „ayip”” (czytaj: ajap — wstyd). Jeśli sytuacja się nie zmieni należy zadzwonić na policję pod numer dla nagłych wypadków: 155. Dobrze jest wybierać bezpieczne miejsca noclegowe, szczególnie ze słowem „aile” (rodzinne) w nazwie. Prawie w całej Turcji najlepiej nie podróżować w pojedynkę.
Klimat w Turcji jest bardzo zróżnicowany. W rejonie wybrzeża Morza Śródziemnego i Egejskiego w lipcu i sierpniu panuje upał i susza, w centralnej i wschodniej Anatolii zima jest ostra, a lato — gorące. Okolice nadmorskie są przyjemniejsze i mniej zatłoczone wiosną i jesienią. Nad Morzem Czarnym panuje klimat umiarkowany i pada deszcz przez prawie 200 dni w roku.

Hostel

Hostel

Noclegi, kempingi i gastronomia. Przeciętny tani nocleg kosztuje 7 $. Przed zapłaceniem należy się upewnić, czy w hotelu jest woda, zimą trzeba sprawdzić ogrzewanie. W tanich hotelach nie ma papieru toaletowego ani ręczników. W większości miast tureckich znajduje się hamarn – łaźnia parowa, w cenie ~3 $. Hamamlar mają osobne godziny kąpieli dla kobiet i dla mężczyzn. Kobiety nie powinny jednak udawać się do łaźni same. Kempingi cieszą się dużą popularnością. Można tu znaleźć wiele tanich pól namiotowych, chociaż dużo oficjalnych kempingów nie jest jeszcze zarejestrowanych w Ministerstwie Kultury i Turystyki. Oficjalne pola są czynne od kwietnia lub maja do października.