Selcuk jest mniejsze i piękniejsze niż Kusadasi. Zwiedzając wykopaliska archeologiczne i podziwiając zachwycające krajobrazy wokół miasta, łatwo uniknąć komercjalnego, pełnego turystów centrum. Ogromna i mało reklamowana bazylika św. Jana powstała w VI w. za czasów bizantyjskiego cesarza Justyniana Wielkiego. Świątynia Artemidy, jeden z siedmiu cudów antycznego świata, była w okresie swej świetności największą świątynią na świecie, dziś zobaczyć można tylko jedną zrekonstruowaną kolumnę. Muzeum Efezu w Selcuk gromadzi większość przedmiotów odkrytych podczas wykopalisk prowadzonych po II wojnie światowej.

Pamukkale

Pamukkale

Pamukkale i Afrodyzja
Zmęczeni i ciekawi ciepłych źródeł ludzie przyjeżdżają od 23 wieków do Pamukkale, które w starożytności nosiło nazwę Hierapolis. Tureckie słowo znaczy dosłownie bawełniany zamek i wywodzi się od białych jak śnieg skał znajdujących się w okolicy, które powstały w ciągu tysięcy lat dzięki akumulacji wapnia pochodzącego z silnie zmineralizowanej wody. Nie powinno się wyjeżdżać z Pamukkale bez przyjemnej kąpieli w świętej fontannie przy motelu Pamukkale, 75 m za muzeum archeologicznym. W tutejszych źródłach bulgocze gorąca woda nasycona dwutlenkiem węgla. Większość bezpośrednich autobusów do Pammukale jeździ z Selcuk i Kusadasi (5-6 dziennie, 4 godz. 30 min). Z Pamukkale rzadko jeżdżą autobusy do Bodrum (5 godz.), Selcuk i Kusadasi (4-5 godz.), oraz Izmiru (4 godz.).
W starożytności Afrodyzja (Aphrodisias, Geyre) zyskała sławę dzięki wspaniałym rzeźbom, stanowiła też ważny ośrodek życia kulturalnego w Azji Mniejszej. Warto przyjrzeć się bliżej greckiemu stadionowi na 30 000 widzów i wspaniałej świątyni Afrodyty. Najlepszy sposób na obejrzenie ruin to wyjazd na jednodniową wycieczkę z Pamukkale; autobusy odjeżdżają stąd o godz. 10.00 i wracają o 17.00 (2 godz.).

Bodrum
Na linii wybrzeża Półwyspu Arkadyjskiego przypominającej swoim kształtem wężowe sploty, leży Bodrum, ulubione miejsce wypoczynku tureckiej śmietanki towarzyskiej, intelektualistów i artystów. Przez cały dzień ulice są pełne zarówno tutejszych mieszkańców, jak i turystów, a w kilkunastu nocnych klubach do wczesnych godzin rannych pulsuje muzyka. Skręcając z Neyzen Tevfik Cad. w Saray Sok., dochodzi się do niepozornych ruin Mauzoleum z Halikarnasu, kolejnego z siedmiu cudów antycznego świata. Portu strzeże solidna forteca krzyżowców – Kale, w której obecnie mieści się Muzeum Archeologii Podwodnej, dziwaczna kolekcja różnych przedmiotów pochodzących z wraków statków znalezionych na wybrzeżu Turcji. W nocy powinno się odwiedzić Halicarnassus Disco, Z. Muren Cad., na końcu Cumhuriyet Cad., 1500 m od centrum miasta. Jest to prawdopodobnie jedyna okazja ujrzenia prawdziwej mieszanki kulturowej i obyczajowej – starszych Francuzek, biseksualnych modelek włoskich, studentów amerykańskich i tureckich nastolatków. Inne popularne miejsce to Red Lion Bar na Cumhuriyet Cad. Przy tej i innych ulicach leży także mnóstwo dobrych barów.
Bodrum słynie z dań z owoców morza, szczególnie z ośmiornic i kalmarów. Jeśli ktoś nie lubi stworów z wieloma odnóżkami, może kupić tanie owoce i warzywa na straganach na dole Cevat Sakir Cad. koło dworca autobusowego lub na dużym targu, który funkcjonuje, od czasu do czasu po drugiej stronie dworca. Mnóstwo straganów z jedzeniem znajduje się na Cumhuriyet Cad., przy porcie.

Okolice Bodrum – Półwysep Bodrum
Bodrum jest niezwykle popularne wśród Turków ze względu na położenie u progu Półwyspu Bodrum. Zanim zakosztuje się nocnego życia, warto popływać i poopalać się cały dzień na jednej z licznych plaż półwyspu. Kilka z nich na południowym wybrzeżu jest osiągalnych jedynie za pomocą łodzi, które odpływają sprzed zamku w Bodrum. Wycieczki mają różne trasy (plan tras w dokach), popularne są: wyspa Kara, wioska Akyarlar oraz plaże Baradakci, Capa Tatil, zatoka Kargi, Bagla i Karaincir. Tego rodzaju rejsy kosztują około 12 $ od osoby. Latem łodzie pływają też na spokojną wyspę Orak. Wymienione tu plaże należą do najlepszych miejsc do pływania na całym półwyspie. W okolicy tej z pewnością uda się także znaleźć niedrogie noclegi. Najbardziej godne polecenia są jednak całodniowe wycieczki Golkoy i Turkbuku, niegdyś sielskie wioski, dziś roją się od tureckich turystów. W Yalikavak, w północnej części półwyspu, gdzie znajduje się dużo małych wiosek, można zobaczyć kilka starych wiatraków. W pobliżu plaży zawsze znajdzie się jakiś pensjonat.