Niegdyś ciche, dziś coraz bardziej popularne wybrzeże Morza Śródziemnego posiada mnóstwo starożytnych ruin i zygzakowate brzegi kryjące dziesiątki plaż. Nie ma żadnych przeszkód prawnych w podróżowaniu z greckich wysp do Turcji choć niektórzy podróżni skarżyli się na komplikacje i wysokie podatki portowe.
Canakkale i Troja
Canakkale oferuje niedrogie noclegi, połączenia autobusowe do wszystkich najważniejszych miast i atrakcji turystycznych, a także stanowi dobrą bazę do zwiedzania Troi i okolicznych ruin. Często przyjeżdżają tu autobusy z Bursy (5 godz. 30 min), Edirne (5 godz.), Stambułu (5 godz.) i innych miast. Z dworca autobusowego skręca się w lewo za głównym wyjściem, potem w prawo w Demiircioglu Cad. (za znakiem „feribot”) i dalej do doków. Na lewo znajduje się wieża zegarowa Abdulhamid.
Troja (Truva) leży 32 km na południe od Cannakale. Jeżdżą tam dolmuse (co 30 min) z dworca w Cannakale, należy się umówić, by dolmus poczekał godzinę lub dwie gdy się będzie zwiedzało ruiny. Troja była uważana za twór czysto mitologiczny do chwili gdy Heinrich Schhemann, milioner i archeolog-amator, odkrył starożytne miasto. Mury z czasów Homera od dawna nie istnieją, ale fortyfikacje z epoki brązu są jak na swoj wiek stosunkowo dobrze zachowane.
Od Pergamonu do Cesme
Pergamon. Położony na wzgórzu Pergamon był niegdyś aktywnym ośrodkiem życia kulturalnego i intelektualnego kultury greckiej. Dziś ruiny miasta obejmują powierzchnię ponad 120 000 ha, ale wiele atrakcji znajduje się blisko dwóch najważniejszych zabytków — Akropolu królującego majestatycznie nad miastem i Asklepionu (Centrum medycznego) w dolinie poniżej. Asklepion zachował się w dużej części, możemy tu więc zobaczyć marmurową kolumnadę, teatr i sale lecznicze. Wokół porozrzucane są także ruiny dużej sali sportowej, rzymskiego cyrku, kilku świątyń i bogato zdobionego freskami domu Attalusa. Najbardziej rzuca się w oczy gigantyczny amfiteatr na 10 000 miejsc. Po drugiej stronie rzeki znajduje się nowoczesne miasto Bergama, skąd jeżdżą autobusy do Bursy (5 godz. 30 mm), Izmiru i Stambułu (10 godz.).

Izmir
Izmir. W wyniku odbudowy po wojnie o niepodległość w 1922 r. Izmir (2 miliony mieszkańców) stał się trzecim co do wielkości miastem w Turcji. Dziś nad miastem widać dymy z kominów przemysłowych, ale monotonię betonowych budynków ożywiają cay salonu (herbaciarnie) przy Anafartalar Cad., krzyki dzieci i sprzedawców, oraz bazar z prawdziwego zdarzenia. Muzeum archeologiczne, koło placu Konak, posiada zbiór antycznych rzeźb, między innymi posągi Posejdona i Demeter. W środku dzielnicy Basmane leży zaskakująco dużo tanich hoteli i restauracji, kilka biur firm autobusowych i dworzec kolejowy Alsancak. Autobusy jeżdżą do Stambułu (9 godz.), Bursy (5 godz.) i innych miast.
Cesme. Godzinę drogi na zachód od Izmiru leży popularna miejscowość wypoczynkowa, Cesme. Z parkingu autobusowego na Uckuyular odjeżdżają co godzinę autobusy do Izmiru. Z Cesme pływają promy Erturk na Chios w Grecji.
Kusadasi
Kiedy luksusowe statki rejsowe i wakacyjne z pobliskiej wyspy Samos zaczęły włączać Kusadasi w trasę rejsów po wyspach greckich, przedsiębiorczy rybacy i rolnicy tego ospałego miasta odkryli nowy sposób na robienie pieniędzy. Ich wysiłki opłaciły się, dziś w lecie liczba mieszkańców Kusadasi wzrasta pięciokrotnie, a niezliczone puby, sklepy z odzieżą i restauracje witają nowe grupy turystów. Jeśli kogoś zmęczą tłumy, znajdzie on odpoczynek wśród pięknych krajobrazów sąsiedniego Efezu i Selcuk oraz między wspaniałymi ruinami z czasów rzymskich i wczesnego chrześcijaństwa. Większość turystów przypływa do Kusadasi łodzią, co jest wygodne, ponieważ mieści się tu kapitanat, sklep bezcłowy, targ rybny i policja paszportowa. Trzeba zapłacić 10 $ podatku portowego, najlepiej w dolarach z uwagi na opłaty przy wymianie i niekorzystne kursy walut. Promy pływają na Samos w Grecji. Główny dworzec autobusowy znajduje się 2 km na wschód od portu, ale do centrum jeździ wiele dolmusów. Autobusy oferują kursy do Stambułu, Bodrum (3 godz.) i Ankary.

Kusadasi
Dużo tanich pensjonatów leży przy Aslanlar Caddesi i licznych uliczkach nieco wyżej. Hulya Pension, Ileri Sdok. 39 oferuje czyste, jasne pokoje. Hotel Rose (Salman’s Pension), Aslanlar Cad. 7, chlubi się wygodnymi pokojami, barem i hallem ozdobionymi graffiti, gorącą wodą przez całą dobę, pralnią i miłym personelem.
Przy Kahramanlar Cad. i w sąsiednich alejkach znajduje się dużo tanich, niezłych restauracji. Kusadasi posiada bujne życie nocne.
Okolice Kusadas. Efez i Selcuk
Pragnąc zobaczyć ciekawe wykopaliska archeologiczne, nie trzeba szukać dalej, niż w Efezie (Efes), gdzie znajdują się dobrze zachowane, rozległe ruiny rzymskie i wczesnochrześcijańskie. Na trasie między Kusadasi i Selcuk na pierwszym planie zobaczymy przedmieścia starożytnego miasta. Najważniejszym obiektem jest Gymnazjon Wediusza położony na lewo, idąc drogą w kierunku głównego wejścia. Dalej leży ogromny stadion, na którym nie ma siedzeń, ponieważ posłużyły one za budulec dla murów bizantyjskiego miasta. Za głównym wejściem można podziwiać Drogę Arkadową — wspaniałą aleję z marmurową kolumnadą. Wyżej, po lewej stronie drogi, wznoszą się imponujące ruiny świątyni Hadriana. Nieco dalej widać pozostałości wspaniałej fontanny Trajana. Z dworca autobusowego w Kusadasi do Efezu można dojechać dolmusem jadącym do Selcuk, trzeba jednak powiedzieć kierowcy, że się chce wysiąść w Efezie. Z dworca kolejowego w Selcuk jedzie się każdym dolmusem do Kusadasi. Wycieczki po ruinach z przewodnikiem są drogie, zamiast tego warto kupić dobry przewodnik przy wejściu i zwiedzić ruiny samemu.