1 lip Brak komentarzy admin Europa ,

ZWIEDZANIE
W samym centrum miasta przy Piata Universitatii, gdzie mieści się Teatr Narodowy, dnia 21 grudnia 1989 r. demonstranci starli się z przyboczną gwardią Ceausescu na dzień przed jego upadkiem. Starcia pochłonęły ofiary. Wiosną 1990 r. studenci ogłosili plac „strefą wolną od komunistów”, i niemal przez dwa miesiące na organizowanych codziennie wiecach gromadziły się dziesiątki tysięcy ludzi. Rząd zainterweniował brutalnie w czerwcu 1990 r. i dzisiaj krzyże upamiętniają ofiary tamtych wypadków. Idąc w górę Piata Unirii od Bd. Bratianu, warto zajrzeć do XVIII-wiecznego kościoła św. Jana, którego wnętrze zostało wykute w skale. Ceausescu wyzywająco przebudował plac, oszczędzając jednak Dealul Mitropoliei – małe wzgórze w południowo-zachodniej części. Na wzgórzu tym znajduje się parlament oraz główna siedziba Rumuńskiej Cerkwi Prawosławnej, mieszcząca się w jednej z największych cerkwi katedralnych w Rumunii. Świątynia stoi naprzeciwko budzącego nabożną cześć balkonu Pałacu Patriarchalnego. U stóp wzgórza w kierunku zachodnim rozciąga się Bd. Unirii, przy którego końcu znajduje się drugi co do wielkości, po gmachu Pentagonu, budynek na świecie, znany jako Casa Poporului (Dom Ludowy). Ceausescu wydał miliardy dolarów na ten prywatny pałac, a dziś nikt nie wie, co począć z tym architektonicznym monstrum. Za stacją metra Eroilor znajduje się Biserica Elefterie. Od opery należy iść w kierunku zachodnim na Bd. Eroilor Sanitarido do Cotroceni Palace, dawnej rezydencji królewskiej, a obecnie siedziby prezydenta. W części pałacu znajduje się muzeum.
Najstarsze budynki w Bukareszcie znajdują się w kierunku północno-zachodnim od Piata Unirii – w trójkącie wyznaczonym przez rzeki: Bd. Bratianu oraz Bd. Kogatlniceanu. Za hotelem Hanul Manuc, przy Piata Unirii, znajdują się ruiny starego książęcego sądu, Curtea Veche, oraz cerkiew św. Antoniego z 1400 r. Nieco dalej od rzeki, przy Calea Victoriei 12 znajduje się Rumuńskie Muzeum Historyczne, w którym pośród licznych skarbów podziwiać można słynną złotą kurę z pisklętami (closca cu pui de aur). Dziesięć minut drogi od Piata Universitatii znajduje się najstarszy park w Bukareszcie Cismigiu Gardens. W lecie można wypożyczyć tu łódkę. Na północ od Piata Universitatii, przy Bd. N. Balcescu znajduje się elegancki Ateneul Roman, najważniejszy gmach koncertowy w kraju, drugi w Europie (po mediolańskim) pod względem jakości akustyki. Chociaż w lecie nie ma tu sezonu koncertowego, to jednak zwiedzającym udostępnia się przepiękne wnętrza. Dalej na północ przy Calea Victoriei 111 znajduje się Muzeul Colectiilor de Arta (Galeria Malarstwa Rumuńskiego), nie wolno przegapić wystawy malarstwa nowoczesnego.
Idąc z Piata Victoriei wzdłuż Bd. Ana Ipatescu, dochodzi się do Piata Romana, podczas gdy Sos. Kiseleff oraz Bd. Aviatorilor wiodą w kierunku północnym. Wymienione ulice należą do najbardziej eleganckich w mieście. Przy bocznych uliczkach pomiędzy Piata Victoriei oraz Calea Dorobantirol pełno jest willi oraz domów charakterystycznych dla dawnego, pięknego Bukaresztu. Jest to dzielnica, która ocalała w epoce Ceausescu. Idąc około 15 minut od Piata Victoriei w kierunku północnym, czy to wzdłuż Sos Kiseleff, czy Bd. Aviatorilor, dojdzie się do pięknego Herastrau Park. W parku tym znajduje się duże jezioro, wystawa róż (czynna od maja do czerwca), wesołe miasteczko oraz kilka restauracji. Cismigiu Park, nieco dalej na zachód od Calea Victoriei, to kolejne miejsce, gdzie koncentruje się życie towarzyskie miasta.

ROZRYWKI
Znakomite i tanie imprezy muzyczne odbywają się w sali koncertowej Atheneul przy Piata Revolutiei. Bilety do Opery i Operetki w pobliżu Teatru Narodowego rozchodzą się szybko, więc lepiej kupić je w przedsprzedaży. Pomimo uznanej klasy spektakli należy pamiętać, że większość przedstawień granych jest w języku rumuńskim. Bukareszt gości także kilka największych festiwali rockowych odbywających się w tej części Europy. Zainteresowani mogą zasięgnąć informacji w biurze podróży oraz rozglądać się za plakatami zapowiadającymi nadchodzące wydarzenia. Ale gdziekolwiek by się nie wybrało wieczorem, należy zabrać ze sobą dwie rzeczy – mapę i pieniądze na taksówkę: ulice są bardzo słabo oświetlone, a na autobusy nie ma co liczyć.

Okolice Bukaresztu: Snagov i Sinaia
Kiedy zmęczysz się już Bukaresztem, wybierz się na jednodniową wycieczkę samochodem lub pociągiem do małego miasteczka położonego na północ od Bukarsztu, które zwie się Snagov. W lecie hordy turystów odwiedzają Snagov Park, by popływać w brunatnawym jeziorze, bądź wypożyczyć łódź, którą – po 30 minutach wiosłowania – dotrzeć mogą do klasztoru Snagov. Znajduje się tu grób Vlada Tepesa (Draculi). Tylko mężczyznom wolno wejść do środka.
Otoczona z obu stron przez góry Bucegi, położona ok. dwóch godzin drogi jazdy pociągiem od Bukaresztu Sinaia, jest jednym z najsłynniejszych, czynnych cały rok, górskich kurortów Rumunii. Zamek Pelesa oraz klasztor nadal przyciągają uczonych oraz pobożnych pielgrzymów, ale liczba śmiałków i szaleńców przewyższa liczbę zwykłych turystów. Ze stacji przejdź na drugą stronę ulicy, wejdź po schodkach w górę i skieruj się w lewo na brukowany nasyp na pierwszym podeście. Wejdź na pierwsze stopnie i skręć dwukrotnie w lewo, aby dojść do głównej ulicy, czyli Bd. Karola I. Większe hotele udzielają informacji turystycznych. Miejscowi na stacji oferują prywatne kwatery. Podczas wędrówki po szlakach można zatrzymać się w górskich cabananach.