Bukareszt przypomina ciągle o niedawnych walkach na tle politycznym, jakie miały miejsce w Rumunii. Miasto nazywane dawniej „małym Paryżem” czy też „perłą Bałkanów” ze względu na okazałe bulwary, parki i piękną, klasycystyczną architekturę, dzisiaj jest tylko posępnym cieniem swej dawnej świetnej przeszłości. Za rządów Ceausescu zburzono zabytkowe budowle, zastępując je betonowymi osiedlami, a ostatnia krwawa rewolucja rumuńska jeszcze bardziej naruszyła tkankę miasta. Chociaż ulice, które były świadkami tych wydarzeń, są dzisiaj znacznie czystsze, i przybywa stale sklepów i restauracji, to podróżnik o duszy romantyka musi się trochę potrudzić, żeby znaleźć eleganckie budowle które niegdyś dominowały w tutejszym krajobrazie.
ORIENTACJA I PRAKTYCZNE INFORMACJE
Pociągi łączą Bukareszt, 60 km na północ od Dunaju, z większością stolic krajów wschodnioeuropejskich. Z dworca kolejowego należy skierować się na wschód na Calea Grivitei, a następnie w prawo na Calea Victoriei, która prowadzi do miejsc odwiedzanych najczęściej przez turystów. Należy przejść następne cztery przecznice na Strada Biserica Amzei, która jest przedłużeniem Grivitei, do głównej arterii Bukaresztu, którą jest Bulevardul Magheru (przechodzący w Bd. Balcescu, a następnie w Bd. Bratianu). Metro oraz trolejbus prowadzą do Piata Romana, gdzie zaczyna się Bd. Magheru.
Wymiana waluty: Korzystaj z kantorów wymiany w mieście. Banki są zazwyczaj mniej operatywne i oferują niższy kurs.
Samoloty. Port lotniczy Otopeni znajduje się 16 km od miasta, obsługuje połączenia międzynarodowe. Autobus odjeżdża na lotnisko z Piata Unirii co 1-2 godz. Z lotniska Otopeni autobusy zatrzymują się przy hotelu Intercontinental na Bd. Magheru. Baneasa Airport na które można dostać
się z Piata Romana autobusem obsługuje loty krajowe.
Pociągi: Gara de Nord jest głównym dworcem w Bukareszcie. Bilety krajowe można kupić z wyprzedzeniem w Agence de Voyage CFR, przy Calea Grivitei 139, dwie przecznice od dworca lub przy Str. Brezoianu 10, dwie przecznice w kierunku południowym od Bd. Mihaila Kogalniceanu. Bilety międzynarodowe do nabycia w biurze CFR przy Piata Unirii. Pociągi kursują do Warszawy (28 godz.), Budapesztu (13 godzin), Istambułu (18 godz.), Kijowa (17 godz.), Sofii oraz innych europejskich stolic.
Autobusy: W mieście znajdują się trzy stacje autobusowe: Filaret, Piata Garii Filaret 1 i Rahova, Sos Alexandrei 164 mieszczą się na południowych przedmieściach a Baneasa, Str.I. Ionescu de la Brad 5 na północnych, ale wszystkie trzy przypominają prawdziwe domy wariatów! Dziesiątki autobusów do Istambułu przez Bułgarię odchodzą z dworca kolejowego (17 godz.). O autobusy do Aten należy dowiadywać się w hotelu Majestic. Na koniec, dobra rada – lepiej podróżować pociągiem.
Komunikacja miejska: Autobusy są zatłoczone na uczęszczanych trasach. Należy pilnować kosztowności. Metro czynne jest w godz. 5.00-24.00.
NOCLEGI
Biuro ONT na Bd. Magheru rezerwuje prywatne kwatery lub pokoje hotelowe. W czasie roku akademickiego można zdobyć zakwaterowanie w akademikach. Studenci chętnie dzielą się obskurnymi pokojami. Warto spróbować w Instytucie Politechnicznym w pobliżu przystanku metra Semanatoarea. Zawsze należy sprawdzić informacje na tablicy przed biurem ONT na dworcu kolejowym.
GASTRONOMIA
Godne polecenia są bazary na wolnym powietrzu przy Piata Amzei pomiędzy Calea Victoriei a Bd. Magheru (niedaleko od Piata Romana), przy Piata Matache pięć minut drogi od dworca kolejowego w kierunku miasta oraz przy Piata Unirii. Również Unic, Bd. Magheru 33 w pobliżu uniwersytetu posiada przyzwoity dział spożywczy. Znakomity chleb sprzedają liczne tureckie piekarnie.