17 lip Brak komentarzy admin Europa ,

W Niżnym Nowogrodzie (dawniej Gorki) znajdziesz ślady trzech epok w dziejach Rosji. Prywatne sklepy i barokowe budowle sąsiadują tu z pomnikami Lenina. Od roku 1990 gdy rozluźniono więzy, krępujące inicjatywę i otwarto miasto dla obcokrajowców, wiele dziedzin gospodarki podlega procesowi intensywnej prywatyzacji. Dziś przybysze spotkają tu zadowolonych, przedsiębiorczych mieszkańców, z nadzieją spoglądających w przyszłość. Nastawienie do przemian jest tu większe niż w innych rejonach kraju.
Niżny Nowogród pełnił istotną funkcję ze względu na przygraniczne położenie. Można to naocznie stwierdzić z okolic Kremla, wznoszącego się na jednym z nielicznych w Rosji wzgórz. Rozpościera się stamtąd rozległy widok na szerokie połacie kraju. Za solidnymi murami o grubości 8 m mieści się sobór Archangielski, zbudowany w 1631 r. Jest on siedzibą muzeum miejskiego. Na kreml przeniesiono także Muzeum Sztuki na czas prac remontowych, którym poddano jego gmach przy Wierchnie-Wołżskim nab. W muzeum zgromadzono zbiory sztuki rosyjskiej od XV w. po współczesność. Najciekawsze są najstarsze eksponaty. Na dziedzińcu kremla znajduje się kolekcja wozów bojowych z okresu II wojny światowej, na które można się po wspinać.

Niżny Nowogród - Budynek Federalnej Służby Bezpieczeństwa

Niżny Nowogród – Budynek Federalnej Służby Bezpieczeństwa

Najciekawszy w Muzeum Literatury im. Gorkiego, ul. Minina 26, jest sam budynek. Jest to XIX-wieczny dwór, w którego wnętrzach można podziwiać przepiękne lustra, aksamitne tapety i ozdoby z rzeźbionego drewna. Do Muzeum Sacharowa, pr. Gagarina 214, dojedziesz z pł. Minina trolejbusem. Należy jechać ul. Gagarina do przystanku „Muzej Sacharowa”. Własnie tu przebywał w areszcie domowym fizyk, laureat nagrody Nobla, Andriej Dmitriewicz Sacharow. Bez przerwy pozostawał pod czujnym nadzorem – nie wolno mu było nawet porozmawiać z ludźmi na ulicy. W Muzeum-Skansenie, Wierchnie-Wołżskaja nab. 7, można obejrzeć zrekonstruowane nowogrodzkie wnętrza sprzed rewolucji.

Praktyczne informacje, noclegi, wyżywienie. Pociągi do Moskwy (8 godz.) odjeżdżają z dworca Moskiewskiego, położonego na drugim brzegu rzeki naprzeciwko kremla. Bardziej zatłoczone bywają autobusy do Moskwy (9 godz.), odprawiane z dworca położonego na prawo od stacji kolejowej. Zawsze może przydać się Infourist, którego siedziba mieści się w Gostinicy (hotelu) Centralnaja, pł. Lenina, o 10 min drogi w lewo od stacji. Można tam załatwić rezerwację biletów kolejowych i lotniczych, aczkolwiek biuro czynne jest dość rzadko. Wymiany waluty dokonują w Gostinicy Oktiabr’skaja, Wierchnie-Wołżskaja nab. 5. Można tam wymienić czeki podróżne z 6% prowizją, a także uzyskać kredyt na podstawie kart Mastercard i Eurocard. Posiadacze kart Visa powinni się udać do Inkom Banku, Warwaskaja 32.

Tagi: Rosja, transport Polska Rosja, Rosja kosmetyki