4 maj Brak komentarzy admin Polska , , , ,

Początek szlaku w dolinie Skawy na przystanku PKP Mucharz i koło przystanku PKS Świnna Poręba. Wzdłuż torów kolejowych i Skawy szlak prowadzi szosą na zachód w kierunku Wadowic z ładnym widokiem na Krolewiznę, po prawej stronie masyw Jaroszowickiej Góry. W miejscu gdzie szosa skręca łukiem w prawo, szlak starym przebiegiem drogi dąży prosto do wylotu doliny Suszanki (od punktu wyjścia 15 minut).
Pomiędzy zabudowaniami osiedla Jamnicki idziemy w lewo krótko w górę doliną do przecięcia potoku i rozwidlenia trzech dróg. Szlak zielony wkracza na środkową z nich z odcinkiem rzadkiego lasu, a wyżej polami wśród pojedynczych domów jednostajnie podchodzi na zachód. Łukiem na płd.-zach. mijamy grupę ostatnich zabudowań (osiedle Za Górą) i dochodzimy do zagajnika lasu. Z miejsca tego (od Mucharza 30 min.) roztacza się ładny widok ku dolinie Skawy. Na wsch. po lewej widoczne są gęsto zalesione grzbiety Jaroszowickiej Góry, w głębi stożek Żaru nad Kalwarią, bliżej kopuła Upaliska z centrum wsi Mucharz i kościołem, a w dole odcinek szosy Wadowice – Sucha.


Szlak podchodzi polami na płd. zach., a następnie nieco stromiej (pod linią wysokiego napięcia) osiąga granicę lasu. Na pn. widok poszerza się o Iłowiec i Dzwonek oraz w głębi przedmieścia Wadowic. Po przecięciu pasma lasu obniżamy się nieznacznie do przełączki pod szczytem Suszyc (z lewej zalesione ramię Królewizny od Jaszczurowej, z prawej grzbiet Żaru nad Czartakiem i szeroko rozrzucone osiedla wsi Koziniec). Przy słupku ozn. 37 – granica lasu na stoku Suszyc i ostatni rzut oka na dolinę Skawy oraz Prorokową Gorę, Mioduszynę i kontury pasma Polic (z Mucharza 45 min.).
Odtąd lasem mieszanym krotko lecz mozolnie w górę na płd. zach., dalej piękną aleją, niemal płasko do słabo się zaznaczającej kulminacji Suszyc (z Mucharza 1 godz. – 1 godz. 15 min.). Ścieżka krótko obniża się do rozwidlenia kilku dróg (w lesie wspaniałe okazy buków). Tutaj skręcamy w lewo, pnąc się w gorę ku płd. zach., stokiem Królewizny. Droga przechodzi w ścieżkę stromo podchodzącą z odchyleniem ku płd. Uwaga! Przy słupku oznaczonym 40/x/42 na rozwidleniu ścieżek należy skręcić w lewo, kierując się stopniowo na trawers stoku i do wyrównania terenu. Szlak przez około 10 minut przebiega płasko ku wsch. wychodząc na główny grzbiet Królewizny i do połączenia z drogą wiodącą od Jaszczurowej (wysokość 665 m) (z Suszyc 30 min., z Mucharze 1 godz. 30 min. – 1 godz. 45 min.).

W miejscu tym szlak zawraca w prawo niemal o 180 stopni i grzbietem Królewizny kieruje się w górę ku zach. Wkrótce osiągamy rejon niskich, mieszanych lasów oraz zwornikową część grzbietu Królewizny z piękną panoramą na płd. i płd. zach., na Pasmo Jałowieckie, Babią Górę oraz nakładające się masywy Leskowca, Jaworzyny i Makowskiej Góry. Szlak prowadzi trawiastą częścią grzbietu bez drogi przez piękne lasy. Po przekroczeniu małego garbu terenowego (po prawej w głębi Bliźniaki) osiągamy skrzyżowanie ze znakami żółtymi z Czartaka (droga nr 7). Z Suszyc około 1 godz., z Mucharza 2 godz.


Obydwa szlaki pasami lasu i polan łagodnie podchodzą do szczytu Królewizny z trawiastą łączką (wysokość 819 m). Mieszanym lasem zejście na obszerną przełęcz z dużą polaną. Piękne widoki ku płd. (Babla Góra i Pasmo Polic, Pasmo Jałowieckie, Żurawnica) oraz ku pn. (cała grupa Łysej Góry od Iłowca po Wapienicę). W dole wieś Ponikiew, na pn. zach. wyniosły Gancarz. Szlaki wznoszą się łagodnie na płd. zach., z bliska widoczna już jest sylwetka Jaworzyny. Przecinamy mały garb terenowy i schodzimy w łagodne obniżenie, gdzie z lewej strony dołączają znaki czerwone ze Skawiec (droga nr 6). Od Mucharza około 2 godziny 30 minut.
Droga kieruje się teraz w lewo, okrążając płasko grzbiet nieco po jego płd. stronie. Osiągamy granicę lasu na skraju obszernej i pięknej polany zwanej przez miejscowych Beskidem.
Skrajem bukowego lasu i polany Beskid (znakomity widok na wieś Ponikiew, pasmo Łysej Góry i Gancarz) podchodzimy do głównego węzła szlaków znakowanych pod Jaworzyną i do schroniska PTTK (z Suszyc 1 godz. 30 min., z Mucharza ok. 3 godz.).