15 cze Brak komentarzy admin Polska , , ,

Na pn. stokach Jaworzyny (890 m) opadających ku Ponikwi znajduje się duża polana zwana przez miejscowych Beskidem. Ciekawe i oryginalne są nazwy jej odcinków, wywodzące się od nazwisk lub przezwisk właścicieli, względnie od właściwości terenu i położenia: Legat, Grzesicówki, Mrajcowa Polana, Smazowa Polana, Goralowa Polana, Żydowiec, Jasiów Morg, Na Dołkach, Karolowa Polana, Ryckula, Składy, Na Ogonie. Polana Beskid należy do kilkunastu właścicieli, a samotnie rosnące drzewa lub kępy krzewów wyznaczają granice własności.
Od rozwidlenia ze znakami zielonymi i żółtymi (drogi nr 2 i 7) nasz czerwony szlak skręca w prawo i mieszanym lasem zaczyna obniżać się na płd. wsch. Schodząc jednostajnie w stronę kulminacji Makowskiej Góry mijamy spłaszczenie grzbietu (ładne widoki Babiej Góry i Pilska) i wkraczamy, w wysokopienne lasy obok mało wyraźnego szczytu Makowskiej Góry (742 m). Przez bardziej stromy uskok terenowy wchodzimy na małą polanę z widokiem po lewej na zalesiony grzbiet Królewizny (od rozwidlenia szlaków 30 min., z Jaworzyny 45 min.).


Gęstym lasem świerkowym zwanym Bielówka krótki odcinek zejścia do miejsca nagłego skrętu drogi jezdnej w prawo. Tutaj uwaga! Szlak kieruje się prosto nadal na płd. wsch., na zarośniętą, zawaloną drzewami drogę stromo w dół. Wkrótce opuszczamy las, droga zmniejsza nachylenie i szlak wyprowadza nas na pola, z których roztaczają się znakomite panoramy na wsch. i płd. Na wsch. widzimy od lewej Żar, Lanckorońską Górę, Chełm i Babicę w Beskidzie Średnim. Dalej, w głębi Pasmo Łysiny i grupa Kotonia. Na płd. wsch. i płd. całe Pasmo Koskowej Góry, na wprost Podolska Góra z Żurawnicą, na jej stoku domy wsi Krzeszów. Na prawo w głębi Cyl Hali Śmietanowej, Babia Góra i Pasmo Jałowieckie z gór Beskidu Żywieckiego.
Dążąc grzbietem na płd. wsch. i wsch. przez pas pól, szlak osiąga granicę lasu, gdzie dołącza wkrótce do szerokiej drogi i pod kątem prostym skręca w lewo (z Makowskiej Góry 30 min., z Jaworzyny 1 godz. 15 min.).

Przekraczamy pasy lasu i pól, podchodząc łagodnie na wsch., ściśle za przebiegiem grzbietu. Najpierw szlak dąży skrajem lasu świerkowego z pięknym widokiem na Babią Górę, Jałowiec i Pilsko – na pierwszym planie w dolinie zabudowania Górnej Tarnawy. Polami płasko dochodzimy do dwóch samotnych domów (osiedle Do Michała), należących do Jaszczurowej (z Makowskiej Góry 45 min., z Jaworzyny 1 godz. 30 min.). W czasie dalszego marszu polami na wsch. towarzyszą nam rozległe widoki na Beskid Średni (Chełm, Babica, grupa Koskowej Góry). Szlak wprowadza do mieszanego lasu, a następnie łagodnie schodzi do dużego osiedla Błachówka należącego do Śleszowic (z Makowskiej Góry 1 godz. 15 min., z Jaworzyny 2 godz.). Pozostała część drogi do Skawiec to w większości połacie pól.
Droga czyni obszerne zakole na wsch., po czym zawraca na płd., sprowadzając nas do prz. 428 m z dwoma kapliczkami i drogi asfaltowej z Tarnawy do Jaszczurowej i Mucharza (z Makowkiej Góry 1 godz. 30 min., od Jaworzyny 2 godz. 15 min.).
Czerwony szlak kieruje się, polami nadal na wsch., ku kulminacji Jedlicznika zwanego przez miejscowych Tarnawską Górą. Po lewej stronie ładny widok na Upalisko, na stoku którego zabudowania wsi Mucharz z kościołem.


Wśród rzadko rozrzuconych zabudowań osiedla Niemczyki, szeroką drogą i polami wznosimy się krótko na Jedlicznik, obchodząc jego wierzchołek po pn. stronie. W otoczeniu starodrzewu szlak mija domy kolejnego przysiółka Do Kachla (z Makowskiej Góry 1 godz. 45 min., od Jaworzyny 2 godz. 30 min.). Za przebiegiem linii elektrycznej schodzimy polami, skręcając łukiem ze wsch. na pn. wsch., na wprost zalesionego grzbietu Żaru nad Kalwarią. Przez odcinek mieszanego lasu (zwany przez miejscowych Do Lasku) dochodzimy do płaskiego terenu z samotnym domem – widok na Lanckorońską Górę oraz pasmo Chełmu. W dalszym ciągu zejście polami – po prawej stronie Zembrzyce i urozmaicone zakola Skawy.
Szlak doprowadza do licznych zabudowań osiedla Nizień, należącego już do Skawiec, przekracza pas lasu, gdzie kieruje się w lewo ku pn., dochodząc do szosy Wadowice – Sucha Beskidzka. Szosą idziemy płasko wśród zabudowań Skawiec do miejsca jej skrętu w prawo, skąd czerwony szlak zmierza na wsch. ku Skawie i dalej na Chełm w Beskidzie Średnim. Od podanego zakola szosy do widocznej stacji PKP i przystanku PKS ok. 250 m.
Zejście z Jedlicznika do Skawiec zajmuje ok. 45 min. (od Makowskiej Góry 2 godz. 30 min., od Jaworzyny 3 godz. 15 min.).