28 cze Brak komentarzy admin Europa , , , ,

Zazwyczaj kiedy ludzie pieją hymny pochwalne na temat greckich wysp, to mają na myśli właśnie Cyklady. Niezależnie od tego jaki obraz Grecji pielęgnujesz w swej wyobraźni, czy będą to kręte, brukowane uliczki, czy pomalowane na biało, czy ouzo sączone przed domem podczas ciepłych zachodów słońca, czy też szaleńcza wesołość, wszystko to znajdziesz na Cykladach. Wyspy w lecie stają się praktycznie międzynarodową kolonią, kiedy pod wspólnym niebem spotykają się amerykańscy studenci, hippisi, obładowani plecakami turyści i businessmeni ze wszystkich stron świata.

Mikonos
W lśniącym i szykownym Mikonos daje się odczuć ducha historii i kultury, nawet jeżeli miasto jest każdego lata miejscem alkoholowych upojeń i pijackich ekscesów. Kwitnie tutaj bujne życie towarzyskie, chociaż nie jest ono z pewnością na każdą kieszeń. Aby wykorzystać w pełni wszystkie możliwości, potrzebowałbyś portfela grubszego niż przewodnik turystyczny. Staraj się cieszyć tym na co cię stać, nie pomijając plaż, labiryntu uliczek miasta Mikonos oraz otaczającej go linii wybrzeża.
W ciągu dnia plaże są główną atrakcją wyspy. Megali Ammos, w odległości 1 km od wiatraków, w pd.-zachodniej części portu, St. Stefanos Beach, dość niepozorna, ale dobrze usytuowana i zatłoczona Psarou Beach, wszystkie leżą blisko miasta. Ewentualnie można podpłynąć łodzią, aby przyłączyć się do tłumów na Paradise i Super Paradise. Nocą wszyscy przewijają się przez Skandinavian Bar, w pobliżu nabrzeża, gdzie około północy stan lekkiego rauszu przeradza się w totalne upojenie.
Wszystko czego potrzeba do szczęścia przeciętnemu turyście znajduje się w pobliżu nabrzeża – banki, agencje turystyczne, sklepy, kafejki i bary. Promy kursują do Paros (2 godz), Naksos (3 godz.), Santorini (6,5 godz.), Ios (4 godz.) i wielu innych greckich wysp.

Paros
Chociaż nie tak sławna (czy też niesławna) jak jej znakomite sąsiadki Naksos czy też Ios, wyspa Paros jest ulubionym celem podróży wielu turystów z powodu pięknych plaż i wiosek, zasobnej bazy noclegowej i dobrych połączeń z pozostałymi wyspami. Paroikia, główny port wyspy, na pierwszy rzut oka może zniechęcać płytką komercjalną fasadą, ale już kilka kroków w głąb miasta pozwoli docenić piękno jego uroczych uliczek i ciekawej architektury. Miłośnicy bizantyjskiej sztuki będą z pewnością urzeczeni widokiem Panagia Ekatontapiliani (kościół Matki Boskiej Stu Bram), imponującej budowli z VI w. z trzema przylegającymi do niej kościołami, klasztorem i rozległym, majestatycznym dziedzińcem. W odległości 10 km na południe od miasta rozciąga się piękna, ożywiona przez źródło, dolina motyli, gdzie można ujrzeć roje tych skrzydlatych stworzeń. Dojazd autobusem kursującym z Paroiki do Aliki (10 min), należy poprosić kierowcę o wysadzenie przy motylach (petaloudes) i podążać za znakami. Można także wykupić wycieczkę w jednej z licznych agencji turystycznych.
Promy docierają do niezliczonych wysp, w tym do Naksos (1 godz.), Ios (2,5 godz.), Santorini (3,5 godz.), Mikonos (2 godz.).
Wiele hoteli i prywatnych kwater znajduje się w okolicach nabrzeża i starego miasta, ale ostatnio zaroiło się od stosunkowo niedrogich pensjonatów i kwater za miejską plażą. Niemniej jednak nadal dość trudno jest w lecie znaleźć pokój.

Naksos
Po tym jak Ariadna, córka króla Krety Minosa, uratowała Tezeusza z labiryntu swojego ojca młody książę wyraził swą wdzięczność porzucając ją na Naksos. Skaliste cypelki, przysadziste wiatraki i skromne wioski kryjące się między falującymi wzgórzami, znaczą tę najżyźniejszą i największą spośród Cykladów wyspę. Spacerując krętymi uliczkami miasta Naksos, co kawałek można dostrzec błękitne morze, przeświecające pośród kamiennych arkad i ukwieconych ogrodów. Warto odpocząć pośród starych dworków Venetian kastro, zamieszkałych po dziś dzień przez potomków frankońskiej i weneckiej szlachty. Portatra, imponujący marmurowy łuk z VI w. zdobiący szczyt wzgórza, znajdującego się na półwyspie koło portu jest jednym z ulubionych miejsc pikników i fotografowania. Pisarz Nikos Kazantzakis pogłębiał swą wiedzę w tutejszym muzeum archeologicznym, gdzie wystawiane są przedmioty sztuki użytkowej z Cykladów, Mykeńskie rzeźby i klejnoty z komory grobowej.
Promy kursują do Paros (1 godz.), Ios (1,5 godz.), Santorini (3 godz.) i wielu innych wysp. Autobusy kursują do Chalki (30 min) i innych miast na wyspie. Biura, sklepy i agencje zaspokajają potrzeby turystów wzdłuż całego nabrzeża.