ZWIEDZANIE
Akropol, lub inaczej wysokie miasto, strategicznie położony z widokiem na Morze Egejskie oraz równiny Attyki przez tysiąclecia pełnił rolę fortecy i ośrodka kultu religijnego. Obecnie czcigodne ruiny (wsparte licznymi rusztowaniami) zdobią kamieniste wzgórze. Rampa, która niegdyś wiodła na Akropol, dzisiaj nie istnieje. Zwiedzający muszą się wspinać przez około 10 min do kasy biletowej, i wchodzą przez kruszącą się Bramę Beulego dobudowaną przez Rzymian i kontynuują spacer przez starożytne Propyleje. Wjazd na wózkach inwalidzkich nie jest możliwy. Marmury są dość śliskie, więc należy zachować ostrożność, nie zapomnieć o założeniu stosownego obuwia. W przeciwnym razie wspinaczka może okazać się niebezpieczna. Na skraju wzgórza zawisła maleńka Świątynia Ateny Nike, zbudowana w okresach zawieszenia broni w czasie wojen peloponeskich, zwana też Nike Pokoju (421-415 p.n.e.). Królujący nad wzgórzem Partenon, czuwa nad Atenami. Świątynia cechuje się prawie niezauważalnymi nieregularnościami. Wypełniające środek świątyni kolumny doryckie i stylobat (czyli cokół pod kolumnadą) wyginają się lekko do góry, aby skompensować optyczną iluzję, która powoduje, że linie proste widziane z oddali wydają się nieco zgięte.

Akropol

Akropol

Po lewej stronie stojąc twarzą do Partenonu znajduje się Erechtejon, ukończony w 406 r. p.n.e., jeszcze przed klęską Aten poniesioną z rąk Spartan. Skromniejszy niż Partenon, jest unikalną dwupoziomową świątynią, poświęconą Atenie Polias, Posejdonowi i królowi Aten Erechteuszowi. Od południowej strony Erechtejonu znajduje się słynny portyk Kariatyd, złożony z sześciu kolumn o postaciach kobiecych, zwróconych twarzą do Partenonu. Muzeum Akropolu znajdujące się tuż obok Partenonu, mieści wspaniałą kolekcję rzeźb, między innymi 5 oryginalnych kariatyd z Erechtejonu (szósta rezyduje w British Museum, a te stojące na zewnątrz Erechtejonu są replikami). Można tutaj zobaczyć tylko niewielką część z dzieł Partenonu, ale i tak muzeum robi duże wrażenie. W cenę biletu na Akropol wliczony jest wstęp do muzeum. Znajdująca się u stóp Akropolu Agora Ateńska pełniła rolę centrum administracyjnego i placu targowego od VI w. p.n.e., aż do późnych czasów rzymskich (V-VI w. n.e.).

Leżąca na wzgórzu, w pn.-zach. części placu świątynia Hefajstosa jest najlepiej zachowaną antyczną świątynią w Grecji. Zbudowana około 440 r. p.n.e., szczególnie warta uwagi z powodu fryzów przedstawiających prace Herkulesa i przygody Tezeusza. W części południowej, znajduje się zrekonstruowany w latach 1953-56 buleuterion (Stoa of Attalosa), wydłużony, wielofunkcyjny budynek służący jako miejsce spotkań obywateli, a obecnie mieszczący w swoim wnętrzu Muzeum Agory, w którym można obejrzeć wiele ciekawych eksponatów związanych z tym miejscem, a także znaleźć w chłodnym wnętrzu chwilę wytchnienia przed palącym słońcem. Do Agory prowadzi kilka wejść, jedno z nich znajduje się na skraju Monastiraki, drugie na placu Thissio a trzecie od ulicy Adrianou. Piętnaście majestatycznych kolumn to wszystko co pozostało ze świątyni Zeusa, największej jaką kiedykolwiek zbudowano w Grecji. Świątynię i ruiny rzymskich łaźni można oglądać przy Vas. Olgas i Amalias Ave. Jedną z najpiękniejszych na świecie kolekcji antycznych rzeźb ceramiki i przedmiotów z brązu posiada Państwowe Muzeum Archeologiczne. Eksponaty, które stanowiłyby ozdobę zbiorów większości muzeów na świecie, tu pozostają prawie niezauważone wobec ilości nagromadzonych skarbów. Bezwzględnie należy zobaczyć złotą maskę Agamemnona, pochodzącą z wykopalisk Heinricha Schliemana w Mykenach. Bezcenną kolekcję dostojnych marmurowych figur można podziwiać w Muzeum Kultury Cykladzkiej i Sztuki Antycznej Grecji. Dobrze jest schronić się przed upałem, ruchem i zgiełkiem Aten w przyjemnym, dającym uczucie miłego chłodu Miejskim Parku, przylegającym do placu Syntagma. Miło jest spacerować cichymi alejkami popatrzeć na kaczki pływające w stawie i przejść się do ZOO. Kobiety raczej nie powinny przechadzać się same. Ogród otwarty jest od wschodu do zachodu słońca. Postaraj się także nie przegapić zmiany warty przed Parlamentem. Co godzinę odział składający się z dwóch niezwykle wysokich evzones, czyli wartowników wykonuje obrót ruchem przypominającym nakręcane zabawki, strzela obcasami i wycofuje się do domków wartowniczych, ustawionych symetrycznie po obu stronach grobu nieznanego żołnierza. Przeciwnie niż ich brytyjscy odpowiednicy, evzones czasami mrugają a nawet uśmiechają się do turystów. Ich jowialne maniery są równie zachwycające jak ich niezwykły strój, na który składają się między innymi, sandały na grubej podeszwie, obwieszone pomponami krótkie układane spódniczki (foustanela) i ozdobione końskimi ogonami kapelusze. W każdą niedzielę o 10.45 ceremonia odbywa się z jeszcze większą pompa niż zazwyczaj, w pełnej obsadzie wartowników i przy dźwiękach orkiestry.