Ateny
Turyści którym Ateny kojarzą się z miastem, odzianych w togi filozofów mogą być nieco rozczarowani pierwszym wrażeniem. Dziesiątki wieków temu miasto zostało wyniszczone przez wojny peloponeskie i władzę Cesarstwa Rzymskiego. W bieżącym stuleciu ucierpiało nie mniej na skutek gwałtownego wzrostu populacji, który przyniósł ze sobą kryzys mieszkaniowy i komunikacyjny. Betonowe budynki oraz cztery miliony mieszkańców przytłumiły czar i wdzięk starego miasta. Ale Ateny usiłują się bronić. Konstrukcja nowoczesnego metra i ograniczenia ruchu w centrum miasta powinny w przyszłych latach rozładować zagęszczenie i hałas, a wysiłki poczynione w celu ochrony i odbudowy starych dzielnic pozwolą zachować we wspomnieniach blask dawnych Aten. Zanim to nastąpi, pozostaje Akropol – fascynująca spuścizna wielkiej przeszłości, natomiast miejskie place i ulice pozwolą ci ujrzeć styl życia mieszkańców współczesnej Grecji.

ORIENTACJA I PRAKTYCZNE INFORMACJE
Plac Syntagma z przystankami końcowymi komunikacji autobusowej i metra jest punktem centralnym dla turystów. Na biegnących równolegle od niego, w kierunku dzielnicy Plaka, ulicach Filellinon i Nikis znajdują się biura podróży, niedrogie hotele oraz kluby taneczne. Parlament, stojący frontem do placu Syntagma, od strony południowej graniczy z pełnym ciszy i spokoju Parkiem Miejskim. Plaka, pomiędzy placem Syntagma i Akropolem, jest najstarszą dzielnicą miasta, obecnie pełną sklepów, restauracji i hoteli. Ermou St. prowadzi od placu Syntagma do Monastiraki, miejsca gdzie znajduje się pchli targ. Przylega doń Agora (plac targowy), niezbyt bezpieczne miejsce na przechadzkę nocą. Na południe od Akropolu, odgrodzone ulicą Syngrou, znajdują się dzielnice Koukaki i Kinossargous. Port Pireus (Piraeus) leży w odległości 15 min jazdy metrem w kierunku południowo-zachodnim.
Zwiedzanie Aten nie jest możliwe bez mapy. W biurze turystycznym można bezpłatnie otrzymać dobrej jakości plan miasta, który uwzględnia trasy autobusów i trolejbusów.

Pociągi: Dworzec Kolejowy Larissis obsługuje północną Grecję oraz Europę. Dojazd żółtym trolejbusem. Dworzec Peloponeski obsługuje Patras i pozostałe większe miasta na Peloponezie. Stąd też odjeżdżają autobusy do Albanii, Bułgarii i Turcji. Aby dostać się na Dworzec Peloponeski z Larissis, należy wyjść po prawej stronie i przejść mostem dla pieszych

Autobusy: Terminal A obsługuje większość Grecji uwzględniając Peloponez.

Promy: Większość promów zadokowanych jest w Pireusie. Część odchodzi także z Rafmy, portu położonego na przedmieściu na wschód od Aten, do Andros, Tinos i Mikonos. Zawsze należy sprawdzić rozkład kursów przed odjazdem w biurze turystycznym.

Wodoloty (Latające Delfiny): Śmigają nad powierzchnią wód pomiędzy wyspami obsługując Zatokę Argolidzką i Saronicką, Sporady, Cyklady. Wodoloty są w przybliżeniu dwa razy szybsze i dwa razy droższe niż promy. Odjeżdżają z Zea Port w pobliżu Pireusu, Agios Konstantinos i Volos.

NOCLEGI
Wielu hotelowych naganiaczy pojawia się zwykle na dworcu kolejowym, rozdając ulotki reklamujące przyzwoite hotele w pobliżu dworca. Zdarzają się jednak i tacy, którzy wabią naiwnych turystów do obskurnych, odległych hoteli, gdzie przysłowiowy diabeł mówi dobranoc i żądają astronomicznych cen. Zatem należy koniecznie prosić o wskazanie hotelu na dużym planie miasta i ustalenie ceny, najlepiej na piśmie przed opuszczeniem dworca. Kiedy przybędziesz do hotelu, proś o pokój, którego okna nie wychodzą na ruchliwą ulicę. Większość niedrogich, miejskich hoteli umiejscowiło się w rejonie między Plaka, a Syntagma. Warto wybrać jeden z nich, jeżeli zwiedzanie i życie nocne mają zdecydowany priorytet. Jeżeli planuje się pobyt krótszy niż trzy dni, właściciel ma prawo doliczyć 10 % do rachunku. Ateny właściwie pozbawione są kempingów, ale pod żadnym pozorem nie należy spać w parku, nawet jeżeli wydaje się to jedynym rozwiązaniem. Jest to nie tylko nielegalne, ale także wysoce niebezpieczne.

Kuchnia grecka

Kuchnia grecka

GASTRONOMIA
Ateny mają do zaoferowania melanż stoisk, kafejek i restauracji na wolnym powietrzu, zwanych tavernas oraz mrocznych, tajemniczych knajpek, w których przesiadują wyłącznie mężczyźni. Souvlaki, podane albo na kalamaki (na patyczku w formie szaszłyka), lub zapakowane w pitę, to fast food w greckim wydaniu. Tost, czyli opiekana na grillu kanapka z różnymi składnikami, na bazie sera i szynki, jest całkiem przyzwoitą alternatywą. Lody sprzedawane są dosłownie w każdej budce. Koulouri, czyli pokryte sezamem bułeczki w kształcie pączków, umożliwią przyrządzenie szybkiego śniadania. Miejscem ulubionym przez turystów, pragnących coś zjeść, jest Plaka. Chociaż w lecie jest zwykle zatłoczona do granic możliwości, to znajdujące się tutaj tavernas, czy ogródki na dachach, stanowią znakomite pole obserwacyjne życia współczesnych Aten. Mnóstwo interesujących miejsc znajduje się wzdłuż ulicy Adrianou i Kidatheneon. Panie powinny wiedzieć, że Plaka dosłownie roi się od kamakia (miejscowych podrywaczy), którzy lubią zaczepiać przechodzące kobiety. Należy ich po prostu ignorować, gdyż nie sprowokowani, nie stanowią realnego niebezpieczeństwa. Około 18.00 restauracje zwykle pustoszeją, przed 22.00 są niemal puste, by znów się zaludnić w godz. 23.00-1.00.