Grecja – Ateny

Ateny
Turyści którym Ateny kojarzą się z miastem, odzianych w togi filozofów mogą być nieco rozczarowani pierwszym wrażeniem. Dziesiątki wieków temu miasto zostało wyniszczone przez wojny peloponeskie i władzę Cesarstwa Rzymskiego. W bieżącym stuleciu ucierpiało nie mniej na skutek gwałtownego wzrostu populacji, który przyniósł ze sobą kryzys mieszkaniowy i komunikacyjny. Betonowe budynki oraz cztery miliony mieszkańców przytłumiły czar i wdzięk starego miasta. Ale Ateny usiłują się bronić. Konstrukcja nowoczesnego metra i ograniczenia ruchu w centrum miasta powinny w przyszłych latach rozładować zagęszczenie i hałas, a wysiłki poczynione w celu ochrony i odbudowy starych dzielnic pozwolą zachować we wspomnieniach blask dawnych Aten. Zanim to nastąpi, pozostaje Akropol – fascynująca spuścizna wielkiej przeszłości, natomiast miejskie place i ulice pozwolą ci ujrzeć styl życia mieszkańców współczesnej Grecji.

ORIENTACJA I PRAKTYCZNE INFORMACJE
Plac Syntagma z przystankami końcowymi komunikacji autobusowej i metra jest punktem centralnym dla turystów. Na biegnących równolegle od niego, w kierunku dzielnicy Plaka, ulicach Filellinon i Nikis znajdują się biura podróży, niedrogie hotele oraz kluby taneczne. Parlament, stojący frontem do placu Syntagma, od strony południowej graniczy z pełnym ciszy i spokoju Parkiem Miejskim. Plaka, pomiędzy placem Syntagma i Akropolem, jest najstarszą dzielnicą miasta, obecnie pełną sklepów, restauracji i hoteli. Ermou St. prowadzi od placu Syntagma do Monastiraki, miejsca gdzie znajduje się pchli targ. Przylega doń Agora (plac targowy), niezbyt bezpieczne miejsce na przechadzkę nocą. Na południe od Akropolu, odgrodzone ulicą Syngrou, znajdują się dzielnice Koukaki i Kinossargous. Port Pireus (Piraeus) leży w odległości 15 min jazdy metrem w kierunku południowo-zachodnim.
Zwiedzanie Aten nie jest możliwe bez mapy. W biurze turystycznym można bezpłatnie otrzymać dobrej jakości plan miasta, który uwzględnia trasy autobusów i trolejbusów.

Pociągi: Dworzec Kolejowy Larissis obsługuje północną Grecję oraz Europę. Dojazd żółtym trolejbusem. Dworzec Peloponeski obsługuje Patras i pozostałe większe miasta na Peloponezie. Stąd też odjeżdżają autobusy do Albanii, Bułgarii i Turcji. Aby dostać się na Dworzec Peloponeski z Larissis, należy wyjść po prawej stronie i przejść mostem dla pieszych

Autobusy: Terminal A obsługuje większość Grecji uwzględniając Peloponez.

Tagi: Loty Warszawa Ateny, Loty Kraków Kos Grecja, Apartamenty Grecja, Grecja wczasy