Gorzeń – Bliźniaki – Ostry Wierch – Inwałd

Od przystanku PKS Gorzeń Górny wracamy się ok. 200 m szosą w stronę Wadowic. Po lewej stronie sklep spożywczo-przemysłowy, po prawej tor kolejowy linii Skawce-Wadowice, w głębi, po drugiej stronie doliny Skawy, Jaroszowicka Góra. W grupie domów przed białą kapliczką spotykamy znaki żółte, za którymi skręt w lewo w boczną drogę. Pomiędzy zabudowaniami (osiedle Kapiniówka) szlak zawraca chwilowo na płd., po czym dąży na zach., krótki odcinek polami. Po prawej zalesiony grzbiet Dzwonka.
Wkrótce dochodzimy do dworku-muzeum Emila Zegadłowicza, gdzie skrzyżowanie ze znakami czarnymi z Wadowic (droga nr 9, od Gorzenia 15 min.).
Turystę zwiedzającego dworek Zegadłowicza w Gorzeniu wita u progu muzeum następująca sentencja: „Złe myśli ostaw diabłu, a pełne pogody serce – na przeciw serca nieś – na strome schody…”
W dniach 4 i 5 VI 1933 r. Wadowice uroczyście obchodziły 25-lecie twórczości Emila Zegadłowicza. Rada Miejska nadała poecie obywatelstwo honorowe, jego imieniem nazwano dawną ulicę Tatrzańską. Odbyła się uroczysta akademia, otwarto wystawę malarstwa i rzeźby regionalnej. W drugim dniu uroczystości wielbiciele talentu Zegadłowicza spotkali się z poetą w jego dworku w Gorzeniu na zjeździe przedstawicieli sztuk pięknych, literatury i prasy. O zmroku na okolicznych wzgórzach zapłonęły ognie sobótek.
Po tej dygresji wróćmy na nasz szlak.

Gorzeń - Muzeum Emila Zegadłowicza
Gorzeń Górny – Muzeum Emila Zegadłowicza

Od skrętu znaków czarnych w kierunku Czartaka – znaki żółte dążą grzbietową ścieżką na zach., po czym obniżają się skrajem rozległych połaci pól opadających na płd. – aż po dolinę Ponikiewki. Z lewej strony widoczny zalesiony masyw Żaru nad Ponikwią.
Powracamy do lasu, kierując się grzbietem ku zach., a następnie łagodnie w dół do przełęczy pod Łysą Górą. W miejscu, gdzie droga trawersom stoku dąży na płd. zach. (ok. 20 min. od Iłowca), skręcamy w prawo, podchodząc w górę do grzbietu i koło niebieskiej kapliczki na drzewie wchodzimy do lasu. Szlak odcinkami pól i lasu podchodzi na zach. i płd. zach. W lesie osiągamy szczyt Łysej Góry (z Iłowca 45 min., z Gorzenia 1 godz. 30 min.).
Stromym uskokiem droga opada na zach. – wchodzimy, na polanę, gazie wkrótce skrzyżowanie ze znakami niebieskimi z Wadowic na Leskowiec (droga nr 5). Od Iłowca 1 godz., z Gorzenia 1 godz. 45 min.
Po skręcie znaków niebieskich w stronę Ponikwi, szlak prowadzi nadal na zach. mieszanymi lasami i przez dwa odcinki pól – na wypiętrzenie niższego szczytu Bliźniaków. Stąd gęstym lasem krótkie zejście na płd. zach. do przełączki z polem, skąd mozolnie i stromo, ściśle, za przebiegiem linii grzbietu, ścieżka wznosi się na główny wierzchołek Bliźniaków zwany także Germadką (564 m). Z Łysej Góry 30 min., Z Gorzenia 2 godz. 15 min.
Z Bliźniaków krótko i stromo obniżamy się na polanę w rzadkim lesie. W prawo na pn. prześwit z widokiem na część Pogórza Śląskiego i szosę łączącą Chocznię z Kaczyną.