24 lip Brak komentarzy admin Europa , ,

Większość turystów odwiedzających Cypr przyjeżdża do jednego z miast na południowym wybrzeżu. Z tej części wyspy można się udać w każdą stronę, aby zobaczyć wspaniałe plaże i zwiedzić dziesiątki klasztorów, kościołów i starożytnych ruin.

Larnaka i Limassol. Dzisiejsze miasto Larnaka zbudowano na ruinach starożytnego Kitionu. Powodem dumy współczesnych mieszkańców nie jest jednak tylko historia, lecz rozległe plaże obramowane niezliczoną ilością kafejek i restauracji. Większość samolotów przylatujących na Cypr ląduje na tutejszym lotnisku; z lotniska do miasta jeździ autobus. Autobusy do Nikozji odjeżdżają z Anthinon Ave. (7 x dziennie) i Limassol (3-4 x dziennie).
Na południe od Larnaka autobusy kursują do przemysłowego Limassol, drugiego co do wielkości miasta i portu, do którego zawija większość promów pasażerskich. Z dworca autobusowego, na rogu Irenis i Enosis St., jeżdżą autobusy do Nikozji (3-4 x dziennie), Paphos (1 x dziennie) i Larnaki (2-4 x dziennie).

Limassol - Karnawał

Limassol – Karnawał

Paphos. We wschodniej części wybrzeża jest położone Paphos – miasto luksusowych hoteli i restauracji. Nie trzeba się jednak obawiać sztucznego blichtru i nieprzystępności – Paphos jest przyjemne i gościnne, posiada także wiele z najlepszych, typowych dla wyspy, atrakcji turystycznych – wykopaliska archeologiczne, zachwycające mozaiki i eleganckie plaże. Najciekawsze obiekty starożytne, jakie możemy tutaj oglądać to, mozaiki w domu Dionizosa, Tezeusza, i Ajona. Dojść tam można ulicą Sophias Vembo St., która jest przecznicą A. Pavlou Ave.

Góry Troodos
Wśród pełnych ciszy gór Troodos, między chłodnymi, porośniętymi sosnowym lasem wzgórzami leżą odizolowane od świata wioski. Zwykle pierwsze miejsce, w którym zatrzymują się turyści to Platres; jeździ tam z Nikozji Ziugas Bus, a z Limassol taksówka firmy Kyriakos. Tróódos jest oddalone tylko o 8 km na północ od Platres, dostać się tam można jedynie na trzy sposoby: autobusem, prywatną taksówką z Nikozji lub fundując sobie długi spacer z Platres. W okolicy Troodos zaczynają się trzy oznaczone szlaki przyrodnicze. Między Troodos a Prodromos wznosi się najwyższy szczyt na wyspie – Olimp (2100 m). Malownicza Kakopetria przy głównej drodze z Troodos do Nikozji jest najpopularniejszą miejscowością w północnej części gór. Między Kakopetną, a jej mniejszą sąsiadką Galatą leży pięć bizantyjskich kościołów, z których najpiękniejszy jest Agios Nikalaos tis Stegis, 4 km na południowy zachód od Kakopetrii.

Tagi: Kraków Cypr, Transport na Cypr, Transport Cypr, Import Cypr