7 maj Brak komentarzy admin Europa , ,

Sofia, nie odkryta jeszcze do końca, słynąca z wyśmienitego i niedrogiego wina oraz cool jazzu, oferuje gorące noce i liczne przyjemności za niewielkie pieniądze. Po zrzuceniu przez stolicę jarzma komunizmu, młodzież nadaje tutaj rytm życiu, a liczne bary i kafejki wyrastają jak grzyby po deszczu co cieszy mieszkańców i turystów. Chociaż Sofii daleko jeszcze do Pragi czy Budapesztu, bowiem przestarzała infrastruktura nadal pozostaje podstawowym utrapieniem miasta, a zdewastowane osiedla i tandetne bloki mieszkaniowe pozbawiają uroku wiele okolic, to jednak Bułgarzy spore postępy w modernizacji swej stolicy, starając się przyciągnąć do niej coraz więcej turystów.

ORIENTACJA I PRAKTYCZNE INFORMACJE
Sofia, położona 500 km w kierunku południowo-wschodnim od Belgradu, licząca 1,2 mln mieszkańców, zajmuje środkową część Półwyspu Bałkańskiego. W centrum miasta uwagę zwracają liczne ważne punkty orientacyjne i ulice: bulwary Patriarchy Eutymiusza, Christo Botewa, Alexandra Stambolijskiego, Kniazia Aleksandra Dondukowa i Wasila Lewskiego, które otaczają szereg ważnych pod względem turystycznym i administracyjnym miejsc. Plac Sweta Nedela, który jest właściwym centrum Sofii, można łatwo rozpoznać po kościele Sweta Nedela i ogromnym hotelu Sheraton. Dworzec kolejowy centralna gara jest połączony z p1. Swieta Niediela bulwarem Kniagini Marii Luizy. Młodzi ludzie często spotykają się koło Popa. Jest to niezbyt wzniosła nazwa pomnika czcigodnego Patriarchy Eutymiusza, znajdującego się w otoczeniu licznych kafejek.

Centrum Sofii

Centrum Sofii

NOCLEGI
Standard hoteli rzadko odpowiada ich cenie, a te najtańsze mogą okazać się po prostu niebezpieczne, więc lepiej w tej sytuacji zdecydować się na prywatne kwatery.
Zamiast zatrzymywać się w drogim, i czasami niezbyt przyjemnym hotelu w centrum Sofii, wielu turystów wybiera rejony podmiejskie. W niewielkim mieście Dragalewci znajduje się wiele czystych i tanich hoteli. Należy wysiąść na ostatnim przystanku tramwajowym, następnie wsiąść w autobus i wysiąść na rynku głównym w Dragalewci.

GASTRONOMIA
Znalezienie niedrogiego posiłku, począwszy od fastfood do wyszukanych smakołyków bułgarskiej kuchni, nie stanowi w Bułgarii problemu. Wszystkie nocne sklepy leżą przy ul. Witosza. Bazar, znany jako babski targ, zajmuje spory fragment miasta. Należy skręcić w bul. Kniaginii Marii Luizy z pl. Swetej Nedeli, a następnie w lewo w Ekzarchy Josifa, dobrze jest przynieść ze sobą torby na świeże owoce i warzywa.

ZWIEDZANIE I ROZRYWKI
Sofia posiada dwa bardzo stare kościoły. Są to: późnoromańska Rotunda św. Jerzego oraz wczesnobizantyjska cerkiew św. Zofii pochodząca z IV-VI w. Rotunda św. Jerzego kryje się na podwórzu hotelu Sheraton w towarzystwie całego kompleksu ruin, pozostałości po dawnym systemie kanałów. Cerkiew św. Zofii od XIV w. patronki miasta stoi kilka przecznic dalej za domem partii. Wspaniałe mozaiki posadzkowe, pochodzące z V w. przetrwały tutaj w nienaruszonym stanie do dzisiaj. Po drugiej stronie placu górują pozłacane kopuły Soboru Aleksandra Newskiego wzniesionego pomiędzy 1904-1912 ku czci 200 tys. Rosjan poległych w wojnie rosyjsko-tureckiej. W krypcie mieści się ogromna kolekcja ikon oraz przedmiotów liturgicznych; niektóre z nich liczą ok 1000 lat. W przejściu podziemnym pomiędzy pl. Swetej Nedeli a CDT znajduje się maleńki kościółek św. Petki Samardżijskiej z XIV w., który posiada przyciągające uwagę freski.
Jeżeli pójdziesz drogą z placu św. Nedeli w stronę dworca kolejowego, natkniesz się na meczet Bania Baszi, pochodzący z XVI w. i nazwany tak od znajdujących się w pobliżu kąpielisk z wodami mineralnymi. Meczet posiada minaret, z którego muezin nawołuje wiernych do modlitwy. Przy bul. Cara Oswoboditiela znajduje się piękna rosyjska cerkiew, zbudowana w 1913 r. pod wezwaniem św. Mikołaja. Świątynia ta posiada pięć cebulastych kopuł i została zbudowana zgodnie z obwiązującymi w Moskwie kanonami architektonicznymi i dekoracyjnymi. Na placu Aleksandra Battenberga znajduje się mauzoleum Georgija Dymitrowa, dawnej prawej ręki Stalina, które służy obecnie, dość znamienne, jako łaźnia publiczna.


Kilka interesujących muzeów stanowi uzupełnienie zabytków architektonicznych miasta. Napisy w Narodowym Muzeum Historycznym podane są tylko w języku bułgarskim, ale wywołujące dreszcz emocji skarby Traków nie wymagają przecież osobnych komentarzy. Tradycja bułgarska pokazana jest w Narodowym Muzeum Etnograficznym, Moskiewska 6a, w budynku Pałacu Królewskiego. Wejście znajduje się od tyłu. Narodowe Muzeum Sztuk Pięknych, które mieści stałą ekspozycję sztuki bułgarskiej, znajduje się w pobliżu.
Bulwar Rakowskiego to bułgarski Broadway, gdzie w niewielkiej odległości mieści się z pół tuzina teatrów. Gmach Narodowej Opery, Rakowskiego 59 został zbudowany w 1950, dysponuje 1270 miejscami. Bilety można kupić w kasie na prawo od głównego wejścia. Dla tych o mniej wysublimowanych gustach Pałac Kultury (NDK), przy końcu Witosza, otwiera podwoje restauracji, teatrów i najlepszego kina w kraju. W repertuarze amerykańskie filmy, bez dubbingu, z napisami. Życie nocne Sofii staje się z roku na rok coraz bardziej szalone. Kawiarenki na wolnym powietrzu i bary przy bulwarze Witosza zapełniają się muzykami i… tańczącymi niedźwiedziami. Elegancko ubrani mieszkańcy Sofii odwiedzają liczne kawiarnie wokół parku przylegającego do NKD, grupy stałych bywalców kierują się do Jałty, jednej z najbardziej uczęszczanych dyskotek.

OKOLICE SOFII – KLASZTOR RILSKI
Klasztor Rilski, 120 km na południe od Sofii, jest największym i najsławniejszym klasztorem w Bułgarii. Pomyślany został przez budowniczych jako schronienie dla św. Iwana Rilskiego; miało to miejsce w X w. Znajdują się tu zabytki ikonografii i manuskrypty kopiowane w czasie okupacji bizantyjskiej oraz osmańskiej. Klasztor pozostawał przez stulecia ostoja bułgarskiej historii i kultury. Na ścianach głównej kaplicy i otaczających murach 1200 fresków tworzy niezapomnianą galerię na wolnym powietrzu. W klasztorze dostępne są także liczne ekspozycje przedmiotów liturgicznych, monet, broni i klejnotów. Okoliczne wzgórza stanowią doskonały teren dla wędrówek; mapy wraz z oznaczonymi, najciekawszymi trasami, są wywieszone na zewnątrz klasztoru. Szlaki oznaczono kolorowymi liniami na białym tle.
Najłatwiej dostać się do klasztoru, podróżując do Riły autobusem z Sofii, ze stacji Owcza Kupeł (2 x dziennie, 2,5 godz.). Tam należy wsiąść w autobus (7 x dziennie, 30 min.). Można także dostać się pociągiem z Sofii przez Blagoevgrad do Rili (5 x dziennie, 3 godz.).