Bułgaria – Sofia

Sofia, nie odkryta jeszcze do końca, słynąca z wyśmienitego i niedrogiego wina oraz cool jazzu, oferuje gorące noce i liczne przyjemności za niewielkie pieniądze. Po zrzuceniu przez stolicę jarzma komunizmu, młodzież nadaje tutaj rytm życiu, a liczne bary i kafejki wyrastają jak grzyby po deszczu co cieszy mieszkańców i turystów. Chociaż Sofii daleko jeszcze do Pragi czy Budapesztu, bowiem przestarzała infrastruktura nadal pozostaje podstawowym utrapieniem miasta, a zdewastowane osiedla i tandetne bloki mieszkaniowe pozbawiają uroku wiele okolic, to jednak Bułgarzy spore postępy w modernizacji swej stolicy, starając się przyciągnąć do niej coraz więcej turystów.

ORIENTACJA I PRAKTYCZNE INFORMACJE
Sofia, położona 500 km w kierunku południowo-wschodnim od Belgradu, licząca 1,2 mln mieszkańców, zajmuje środkową część Półwyspu Bałkańskiego. W centrum miasta uwagę zwracają liczne ważne punkty orientacyjne i ulice: bulwary Patriarchy Eutymiusza, Christo Botewa, Alexandra Stambolijskiego, Kniazia Aleksandra Dondukowa i Wasila Lewskiego, które otaczają szereg ważnych pod względem turystycznym i administracyjnym miejsc. Plac Sweta Nedela, który jest właściwym centrum Sofii, można łatwo rozpoznać po kościele Sweta Nedela i ogromnym hotelu Sheraton. Dworzec kolejowy centralna gara jest połączony z p1. Swieta Niediela bulwarem Kniagini Marii Luizy. Młodzi ludzie często spotykają się koło Popa. Jest to niezbyt wzniosła nazwa pomnika czcigodnego Patriarchy Eutymiusza, znajdującego się w otoczeniu licznych kafejek.

Centrum Sofii
Centrum Sofii

NOCLEGI
Standard hoteli rzadko odpowiada ich cenie, a te najtańsze mogą okazać się po prostu niebezpieczne, więc lepiej w tej sytuacji zdecydować się na prywatne kwatery.
Zamiast zatrzymywać się w drogim, i czasami niezbyt przyjemnym hotelu w centrum Sofii, wielu turystów wybiera rejony podmiejskie. W niewielkim mieście Dragalewci znajduje się wiele czystych i tanich hoteli. Należy wysiąść na ostatnim przystanku tramwajowym, następnie wsiąść w autobus i wysiąść na rynku głównym w Dragalewci.

GASTRONOMIA
Znalezienie niedrogiego posiłku, począwszy od fastfood do wyszukanych smakołyków bułgarskiej kuchni, nie stanowi w Bułgarii problemu. Wszystkie nocne sklepy leżą przy ul. Witosza. Bazar, znany jako babski targ, zajmuje spory fragment miasta. Należy skręcić w bul. Kniaginii Marii Luizy z pl. Swetej Nedeli, a następnie w lewo w Ekzarchy Josifa, dobrze jest przynieść ze sobą torby na świeże owoce i warzywa.

Tagi: wczasy Bułgaria, wakacje Bułgaria